نمایش نوار ابزار

انتشار عکس خصوصی در فضای مجازی

جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

انتشار عکس خصوصی در فضای مجازی

پرسش: خانمی (شخص الف) اقدام به ایجاد یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی تلگرام می نماید و عکس خود را نیز به عنوان پروفایل قرار می دهد. از آن جا که این عکس توسط سایر اشخاصی که شماره تلفن وی را در گوشی خود ذخیره داشته و دارای حساب کاربری در شبکه اجتماعی مربوطه باشند قابل رویت و دانلود و ذخیره می باشد، شخص ب عکس وی را در یک گروه اجتماعی قرار داده و اقدام به افتراء نسبت به وی می نماید. شخص الف با عنوان افتراء و انتشار تصاویر خصوصی شکایت می نماید. در نهایت شخص ب دستگیر و به عمل خود اعتراف و شخص الف نسبت به وی اعلام رضایت می نماید. در این فرض عنوان اتهامی شخص ب چه می باشد؟

نظر اکثریت

عمل وی مشمول عنوان افتراء می باشد و با رضایت شاکی قرار موقوفی تعقیب صادر می شود. در خصوص عنوان اتهامی انتشار تصاویر خصوصی با توجه به این که با اقدام شاکی در انتخاب عکس به عنوان تصویر کاربری، آن عکس وصف خصوصی بودن را از دست می دهد؛ لذا مشمول ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی نبوده و در این خصوص قرار منع تعقیب صادر می شود.

نظر اقلیت

اتهام شخص ب افتراء و انتشار تصاویر خصوصی از طریق سامانه رایانه ای بوده و عمل وی مشمول مقررات تعدد معنوی و ماده ۱۳۱ قانون مجازات اسلامی می باشد. با توجه به این که جرم انتشار تصاویر خصوصی نسبت به جرم افتراء اشد می باشد، لذا مجازات وی مطابق ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی تعیین خواهد شد. در صورت اعلام رضایت شاکی، در هر حال رسیدگی ادامه پیدا خواهد کرد.

نظر هیئت عالی

نظر به اینکه شاکی عکس خود را در پروفایل خود قرار داده لهذا انتشار آن نشر عکس خصوصی محسوب نمی شود افتراء موضوع سوال قابل گذشت می باشد.

در صورت نیاز به مشاوره می توانید اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه شده این مطلب: https://ehsannosouhi.ir/ehsanoNRlx
دیدگاه ها